CoinSLanD

مرجع کامل اخبار، تحلیل ها و آموزش‌ های بیت کوین و ارز های دیجیتال

اخبار > جهان CoinSLanD Monday 28 February 2022 0
یوان دیجیتال چین می تواند به روسیه کمک کند تا تحریم های سوئیفت را دور بزند

یوان دیجیتال چین می تواند به روسیه کمک کند تا تحریم های سوئیفت را دور بزند

تحلیلگر بلومبرگ معتقد است تحریم کردن روسیه از سیستم بانکی سوئیفت میتواند روسیه را به استفاده از یوان دیجیتال چین برای دور زدن تحریم ها سوق دهد.

اندی موکرجی (Andy Mukherjee)، تحلیلگر بلومبرگ، می نویسد که ستون های کلیدی پایگاه اقتصادی ایالات متحده، سوئیفت (SWIFT)، چیپس (CHIPS) و دلار می باشد. بنابراین، تسلیح کردن آن ها علیه روسیه، چین را بیشتر متقاعد خواهد کرد که جایگزینی برای فرار از سلطه آمریکا بسازد.

طبق گزارش‌ها، چین از قبل شروع به کار برای ایجاد یک جایگزین موثر برای چیپس، سیستم پرداخت‌های بین بانکی کرده است. از همین رو چین در حال ساخت سیستم پرداخت بین بانکی فرامرزی خود (CIPS) است.

همانطور که چیپس آمریکا پرداخت‌های بین‌المللی را به دلار آمریکا تسویه می‌کند، CIPS چین نیز می‌تواند پرداخت ها را به یوان تسویه کند. در حالی که در شبکه پیام‌رسانی بومی خود کار می‌کند. اما در حالی که چیپس 40 درصد از سهم بازار جهانی را در اختیار دارد، CIPS تنها 3 درصد از تراکنش های جهانی را پردازش می کند.

تحلیلگر بلومبرگ می نویسد که با یوان دیجیتال که e-CNY است، چین می تواند موقعیت خود را در بازار مالی جهانی دوباره بدست آورد. طبق گفته بانک مرکزی چین PBoC، این توکن برای استفاده برون مرزی از نظر فنی آماده است. این تحلیلگر می نویسد که چین می تواند به راحتی کشورهایی مانند روسیه را متقاعد کند که از e-CNY پس از ممنوعیت سوئیفت و چیپس استفاده کنند. تسویه حساب های مبتنی بر بلاکچین با استفاده از یوان دیجیتال می تواند سیستم های پرداخت سنتی را به چالش بکشد.

چرا تحریم ها می تواند معکوس باشد؟

استیو هانکه، استاد اقتصاد دانشگاه جان هاپکینز، می نویسد:

اعمال تحریم ها علیه روسیه می تواند برای غرب نتیجه معکوس داشته باشد.

هانکه روز یکشنبه 27 فوریه (8 اسفند) در توئیتی نوشت:

تسلیحاتی کردن سیستم پرداخت بین‌المللی سوئیفت ممکن است راه روسیه را قطع کند، اما خطر فرسایش سیستم مالی جهانی تحت سلطه دلار را نیز میتواند به دنبال داشته باشد. در واقع، سیستم‌های جایگزینی را که توسط چین و روسیه توسعه یافته‌اند، میتوانند رونق بیشتری بیابند.

البته، سلطه اقتصادی آمریکا یک شبه کاهش نخواهد یافت. اما تقویت سیستم های پرداخت جایگزین می تواند سوئیفت و چیپس را در یکی دو دهه آینده به چالش بکشد.

منبع : CoinGape