CoinSLanD

سرزمین سکه ها، تحلیل و اخبار ارزهای دیجیتال

اخبار > بیت کوین CoinSLanD شنبه ۲۳ بهمن ۱۴۰۰ 0
چرا معامله‌گران ارز دیجیتال نباید به تغییرات نرخ تورم در آمریکا اهمیت دهند؟

چرا معامله‌گران ارز دیجیتال نباید به تغییرات نرخ تورم در آمریکا اهمیت دهند؟

بسیاری از تحلیل‌گران معتقدند که تورم بالای بی‌سابقه در آمریکا بر شتاب بازار ارزهای دیجیتال تأثیر می‌گذارد و حتی همبستگی خاصی بین عملکرد بیت کوین با دیگر بازارهای مالی وجود دارد. با این حال، مقایسه داده‌های موجود خلاف این نظریه را نشان می‌دهد و هرگونه همبستگی در بلندمدت را نقض می‌کنند.

تحلیل‌گران و صاحب‌نظران بازار هر بار که آمار اقتصادی مهمی منتشر می‌شود، سعی می‌کنند به‌ نحوی آن را به عملکرد قیمت‌ها در بازارهای مالی ربط دهند که البته این عمل در بازار ارزهای دیجیتال نیز رایج است.

پس از آنکه که اداره آمار کار آمریکا در ۱۰ فوریه (۲۱ بهمن) از افزایش ۷.۵ درصدی در شاخص هزینه‌های مصرف‌کننده (CPI) گزارش داد، معامله‌گران سریعاً به‌دنبال پیداکردن ارتباط معنی‌داری میان این داده‌ها و قیمت ارزهای دیجیتال گشتند. با این حال، هم‌بستگی شاخص‌های مختلف در سال‌های گذشته، نشان می‌دهد سرمایه‌گذاران باید وجود رابطه بین بیت کوین و شاخص‌های اصلی اقتصادی را به‌دقت بررسی کنند.

با توجه به اینکه اکثر دارایی‌ها به‌صورت ۲۴ ساعته معامله نمی‌شوند، کارشناسان معمولاً به معامله‌گران پیشنهاد می‌کنند که در برای سرمایه‌گذاری‌های خود نوسانات روزانه را نادیده بگیرند.

از همه مهم‌تر، دفتر سفارش‌های بیت کوین در صرافی‌های مختلف، در مقایسه با طلا، شاخص نفتی «WTI» و شاخص «S&P500» دارای حجم کمتری است. حتی اگر معاملات استیبل کوین‌ها را هم در نظر بگیریم، میانگین ۷ روزه حجم معاملات بیت کوین ۷ میلیارد دلار است، در حالی که این رقم برای سه صندوق بزرگ قابل‌معامله در بورس S&P500، حدود ۵۴ میلیارد دلار ارزیابی می‌شود.

به‌طور خلاصه، ورود سرمایه از یک سفارش بزرگ سازمانی، به‌راحتی می‌تواند در کوتاه‌مدت روی بازار ارزهای دیجیتال تأثیر بگذارد، اما تأثیر این حجم از پول بر شاخص‌های نفتی، S&P500 و طلا کمتر است.

آیا می‌توان با قیمت بیت کوین تورمی را پیش‌بینی کرد؟

پس از انتشار خبر رشد ۷.۵ درصدی شاخص هزینه‌های مصرف‌کننده در آمریکا که یکی از ابزارهای اصلی برای سنجش تورم در این کشور است، قیمت بیت کوین به ۴۳٬۲۰۰ دلار کاهش یافت؛ اتفاقی که باعث شد کارشناسان سی‌ان‌بی‌سی (CNBC) این دو رویداد را به هم ربط دهند.

سی‌ان‌بی‌سی به‌درستی شرایط بازار را در آن زمان ارزیابی کرده بود، اما برای تجزیه‌وتحلیل داده‌های اقتصادی بهتر است از چهارچوب زمانی طولانی‌تری استفاده کرد. علاوه بر این، احتمال دارد بیت کوین هیچ هم‌بستگی قیمتی مرتبطی با این شاخص نداشته باشد و مطمئناً چنین فرضیه‌ای نیاز به آزمایش دارد.

مقایسه‌ بلندمدت قیمت بیت کوین و نرخ تورم در آمریکا، تصور نادرستی از هم‌بستگی و ارتباط، به‌ویژه هنگام استفاده از نمودارهای لگاریتمی ارائه می‌دهد.

چرا معامله‌گران ارز دیجیتال نباید به تغییرات نرخ تورم در آمریکا اهمیت دهند؟
نمودار مقایسه قیمت بیت کوین و شاخص هزینه‌های مصرف‌کننده در آمریکا

در هر صورت، بیت کوین این داده‌ اقتصادی را حدود سه ماه زودتر پیش‌بینی کرده است. بیت کوین در سپتامبر (شهریور) ۲۰۲۰ به بالای ۱۱٬۰۰۰ دلار صعود کرد، در حالی که آمار مربوط به تورم زیر ۱.۵ درصد باقی مانده بود و بعدها در مه (اردیبهشت) ۲۰۲۱ افزایش یافت.

پس از آن، رشد بیت کوین متوقف شد و نتوانست سطح مقاومت ۶۰٬۰۰۰ دلاری را بشکند و این در حالی است که روند رو به رشد شاخص هزینه‌های مصرف‌کننده، دو ماه بعد در ژوئیه (تیر) روی ۵.۴ درصد متوقف شد.

برای کسانی که به فرمول‌های ریاضی تکیه می‌کنند، ضریب هم‌بستگی بین قیمت بیت کوین و تورم در آمریکا، طی ۱۲ ماه گذشته بین مثبت ۹۵ درصد و منفی ۹۴ درصد در نوسان بوده است. بنابراین، از نظر رویکرد آماری، ارتباط دادن آنها چندان منطقی به نظر نمی‌رسد.

آیا بیت کوین واقعاً با سایر بازارهای مالی هم‌بستگی دارد؟
تصور اشتباه رایج دیگر میان معامله‌گران ارزهای دیجیتال، این است که بیت کوین با سایر دارایی‌ها همبستگی دارد. ممکن است در یک دوره یک ساله برای چند ماه همبستگی این شاخص‌ها ۶۵ درصد (مثبت یا منفی) بوده باشد، اما داده‌های مختلف در بازه‌های زمانی متفاوت چیز دیگری را نشان می‌دهند.

چرا معامله‌گران ارز دیجیتال نباید به تغییرات نرخ تورم در آمریکا اهمیت دهند؟
مقایسه هم‌بستگی شاخص‌های S&P500، نفت و صندوق‌های سرمایه‌گذاری مصون از تورم با بیت کوین

به‌عنوان مثال، بین اوت تا سپتامبر (مرداد تا شهریور) ۲۰۲۱، هم‌بستگی S&P500 با بیت کوین به‌طور میانگین ۶۵ درصد بود. با این حال، صحبت از این داده‌ها به‌نوعی گلچین‌کردن اطلاعات است؛ زیرا بازه‌های زمانی طولانی‌تر شواهدی از هم‌بستگی نشان نمی‌دهند.

تاکنون هیچ ارتباط قیمتی‌ای بین بیت کوین و سایر دارایی‌های اصلی مانند نفت و ETFهای اوراق قرضه مصون از تورم آی‌شیرز (iShares) یافت نشده است. این دارایی‌ها شاخصی متشکل از اوراق قرضه ضدتورمی خزانه‌داری آمریکا را دنبال می‌کنند.

داده‌های مختلف نشان می‌دهند که سرمایه‌گذاران باید پس از انتشار داده‌های اقتصادی، حرکات قیمتی روزانه را نادیده بگیرند، زیرا در برخی مواقع، داده‌ها تصویر نادرستی بین هم‌بستگی و علیت ایجاد می‌کنند.

اگرچه تورم یا سایر داده‌ها بر روند کوتاه‌مدت قیمت تأثیر می‌گذارند، اما لزوماً نمی‌توانند بر روند اصلی تأثیری ایجاد کنند. مقایسه نمودار هم‌بستگی بیت کوین در مقابل بازارهای سنتی، شک کمی باقی می‌گذارد که بیت کوین یک دارایی خاص است و روند خود را دنبال می‌کند.

منبع : CoinTelegraph

۰ ۰ رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x