CoinSLanD

مرجع کامل اخبار، تحلیل ها و آموزش‌ های بیت کوین و ارز های دیجیتال

اخبار > ایران CoinSLanD Tuesday 26 April 2022 0
انجمن بلاک چین: کاربران ایرانی مراقب شناسایی دارایی‌های خود باشند

انجمن بلاک چین: کاربران ایرانی مراقب شناسایی دارایی‌های خود باشند

انجمن بلاک چین ایران ساعاتی پیش با انتشار بیانیه‌ای، در رابطه با شناسایی و برچسب‌زنی دارایی کاربران ایرانی در پلتفرم‌های خارجی ارز دیجیتال هشدار داد.

در ادامه متن کامل بیانه انجمن بلاک چین را می‌خوانیم.

بيانيه انجمن بلاک چین در رابطه با ريسک شناسايی دارایی کاربران ایرانی

انجمن بارها در زمينه شناسايی و برچسب‌زنی دارايی‌های دیجيتال مبتنی بر بستر فناوری زنجيره بلوک و پيامدهای آن هشدار داده است.

همان طور كه مستحضر هستيد، فناوری بلاكچين ماهيتی شفاف و قابل‌رصد دارد و اگر يک دارايی ديجيتال به هويت يا محل جغرافيايی مشخصی قابل انتساب باشد (مثلاً از طریق آی‌پی یا بر اساس آدرس‌هايی كه با كيف پول مرتبط با آن دارايی ديجيتال، تراكنش داشته‌اند) می‌توان رد آن را در تراكنش‌های بعدی نيز از نظر فنی و حتی از نظر حقوقی دنبال نمود.

شركت‌ها‌يی مانند سايفرتريس، كريستال، چيناليسيس و اليپتيک، در حال حاضر مشغول ارائه سرويس‌های متنوع شناسايی و برچسب‌زنی دارایی‌های دیجيتال هستند. پس از اين شناسايی، اگر دارايی ديجيتال كاملاً غيرمتمركز باشد (مانند بيت كوين) پذيرندگان متمركز (مثلاً پلتفرم‌های متمركز تبادل ارزهای ديجيتال) می‌توانند پس از دريافت دارایی، آن را بلاک كنند يا از پذيرش آن به‌عنوان ارزش امتناع نمايند و اگر این دارايی ديجيتال امكان فريزشدن در كيف پول را داشته باشد (مانند تتر)، نهاد ناشر آن توكن می‌تواند آن را در كيف پول خودِ مالک فريز نمايد.

اخيراً مواردی از برچسب‌زنی روی دارايی‌های كاربران، حتی در پلتفرم‌های تبادل غيرمتمركز مانند «1inch» نيز مشاهده شده است كه با گزارش برچسب دارايی كاربران كشورهای تحت‌تحريم، منجر به اعمال بلاک‌كردن دارايی در سكوهای پذیرنده‌ای مانند بایننس شده است.

رعایت نكات امنيتی توسط كسب‌وكارهای ایرانی بسيار حائز اهميت است و بخشی از مسئوليت آنها برای امن‌نگه‌داشتن دارايی كاربران محسوب می‌شود. با این حال، كاربران نيز باید نكات ساده‌ای مثل عدم استفاده از اسكنرهای خارجی (اكسپلورر یا موتور جستجوی بلاكچين) و يا فعالیت در صرافی‌های خارجی ارز ديجيتال با آی‌پی (IP) ايرانی و يا انتقال دارايی به‌صورت مستقيم بين پلتفرم‌هایی كه احتمال شناسايی و اعمال تحريم دارند را نيز فراگرفته و رعایت نمايند تا به اين ترتيب، ريسک شناسايی و برچسب‌گذاری دارايی‌های خود را كاهش دهند.

منبع : IranBlockchain