CoinSLanD

مرجع کامل اخبار، تحلیل ها و آموزش‌ های بیت کوین و ارز های دیجیتال

اخبار > جهان CoinSLanD Wednesday 4 May 2022 0
کمپانی متا امکان دسترسی به یک مدل زبانی بزرگ هوش مصنوعی را فراهم می کند

کمپانی متا امکان دسترسی به یک مدل زبانی بزرگ هوش مصنوعی را فراهم می کند

کمپانی بزرگ متا، شرکت مادر فیس‌بوک روز سه‌شنبه اعلام کرد، این شرکت رسانه‌های اجتماعی به زودی امکان دسترسی به یک مدل زبانی جامع را برای تحقیقات هوش مصنوعی فراهم می‌کند.

متا گفته است که این مدل، اولین مدل زبانی با 175 میلیارد پارامتر است که در دسترس جامعه تحقیقاتی هوش مصنوعی قرار می گیرد.

به عبارت دیگر، Large language models سیستم های پردازش زبان طبیعی هستند که برای کار بر روی حجم عظیمی از متن آموزش داده می شوند و می توانند به سوالات درک مطلب پاسخ دهند یا متن جدیدی تولید کنند.

متا در یک پست وبلاگی اعلام کرد که انتشار مدل « (Open Pretrained Transformer (OPT-175B » توانایی‌ محققان برای درک نحوه عملکرد مدل‌های زبانی بزرگ را بهبود می‌بخشد.

محدودیت های دسترسی به چنین مدل هایی، مانع از پیشرفت تلاش های صورت گرفته در زمینه بهبود استحکام و کاهش مسائل شناخته شده ای مانند تعصب و جانبداری می شود.

فناوری هوش مصنوعی که یکی از حوزه های کلیدی تحقیق و توسعه در چندین پلتفرم بزرگ آنلاین می باشد، می‌تواند تعصبات اجتماعی انسان‌ها در مورد موضوعاتی مانند نژاد و جنسیت را تداوم بخشد.

برخی از محققان در مورد آسیب هایی که می تواند از طریق مدل های زبانی بزرگ منتشر شود، نگرانی هایی را مطرح نموده اند.

این غول فناوری گفت برای جلوگیری از سوء استفاده و حفظ یکپارچگی، این مدل را تحت یک مجوز غیرتجاری و با تمرکز بر موارد استفاده تحقیقاتی منتشر کرد.

متا گفت که محققان دانشگاهی و افراد وابسته به دولت، جامعه مدنی و سازمان‌های دانشگاهی و همچنین آزمایشگاه‌های تحقیقات صنعتی امکان دسترسی به این مدل را خواهند داشت.

منبع : Investing