CoinSLanD

سرزمین سکه ها، تحلیل و اخبار ارزهای دیجیتال

اخبار > متاورس CoinSLanD پنجشنبه ۵ اسفند ۱۴۰۰ 0
عوامل تاثیرگذار بر قیمت زمین‌ها در متاورس

عوامل تاثیرگذار بر قیمت زمین‌ها در متاورس

در این گزارش به بررسی نظرات جوئل جان (Joel John)، سرمایه‌گذار صندوق خطرپذیر لجرپرایم (LedgerPrime)، درباره عوامل تاثیرگذار بر قیمت‌ زمین‌ها در متاورس می‌پردازیم. جان به ۵ عامل مهم در تعیین قیمت زمین‌های متاورسی اشاره می‌کند.

قیمت املاک و مستغلات در متاورس در غالب موارد بر اساس تعداد تقاضا برای آن تعیین می‌شود. در ادامه این گزارش یک مدیر صندوق سرمایه‌گذاری توضیح می‌دهد که چگونه زمین‌های متاورسی را می‌توان به یک ماشین درآمدزایی برای مالکانش تبدیل کرد.

به عقیده جان مساله این است:

همسایه بودن در متاورس به چه معناست؟ اصلا چرا مهم است؟ اگر اسنوپ داگ چندین زمین در متاورس داشته باشد، چه اتفاقی رخ می‌دهد؟ آیا قیمت همسایه‌های همه آن زمین‌ها بالا می‌رود؟ اگر بخواهم صادقانه بگویم، هیچ کس پاسخ این پرسش‌ها را نمی‌داند.

جان در ادامه توضیح می‌دهد که برخلاف توکن‌ها، زمین‌های متاورسی را معمولا نمی‌توان بنا به سرمایه مشتری به قطعات کوچکتر تبدیل کرد و برای خرید این زمین‌ها نیز غالبا به سرمایه قابل توجهی نیاز است. به عنوان مثال میانگین قیمت یک قطعه زمین در سندباکس (Sandbox) حدود ۱۰,۳۹۹ دلار و در دیسنترالند (Decentraland) تقریبا ۱۱,۹۵۴ دلار است.

برای درک مفهوم این قیمت‌ها ابتدا باید بفهمیم که معنی زمین در متاورس چیست؟ به گفته جان مفهوم زمین چیزی نیست جز فضایی که در آن شما می‌توانید هر چیزی که مایل هستید را به صورت دیجیتال بیان کنید.

عوامل تاثیرگذار بر قیمت زمین‌ها در متاورس
درآمد ماهانه پلتفرم‌های معروف متاورسی

از نظر جان، ۵ عامل اصلی که می‌توانند بر ارزش یک قطعه زمین متاورسی تاثیر بگذارند عبارت‌اند از:

  • تعداد افراد ورودی (Overall Footfall)
  • مجاورت ممتیک (Memetic proximity)
  • زمینه جغرافیایی (Geospatial context)
  • اقتصادی شدن (Financialization)
  • هنر (Art)

تعداد افراد ورودی اولین عامل است که به تعداد افرادی که با آن قطعه زمین دیجیتالی مواجه می‌شوند، اشاره دارد. همین مفهوم در جهان فیزیکی هم وجود دارد. مثلا املاک تجاری غیردیجیتالی در مناطقی که افراد زیادی از آن‌جا عبور می‌کنند، گران‌تر است.

دومین عامل تاثیرگذار بر قیمت زمین‌های متاورسی را نزدیکی ممتیک نامیده‌ایم. این مفهوم را می‌توان معادل با تونایی نزدیکی به شخص یا چیزی در متاورس دانست که آن شخص یا چیز توجه زیادی را به خود جلب می‌کند.

زمینه جغرافیایی به این نکته اشاره دارد که افراد می‌توانند با توجه به مشابهت دارایی خود با دارایی یک فرد شناخته شده یا با مالکیت یک قطعه زمین دیجیتال در کنار زمین دیجیتال شخص یا شرکتی معروف، کسب شهرت کرده و زمین ایشان ارزش بیشتری کسب کند.

با توجه به ارتباط متقابل و فزاینده امور مالی و متاورس، اقتصادی شدن نیز سومین عامل تاثیر گذار بر قیمت زمین‌ها در متاورس خواهد بود. خیلی از پروژه‌های مربوط به دنیای مالی، از زمین‌های دیجیتالی متاورس در استراتژی‌‌های سرمایه‌گذاری خود بهره می‌برند. در نتیجه زمین‌هایی که در استراتژی این شرکت‌ها بگنجند، برای مثال قابلیت تقسیم‌شدن داشته باشند یا اجاره دادن آن‌ها میسر باشد، ارزش بیشتری خواهند داشت.

در نهایت، ارزش زمین در متاورس همیشه تحت تاثیر طراحی بازی است که زمین‌ها در آن وجود دارند. اگر گرافیک و هنر داخلی یک بازی خیره‌کننده باشد، به احتمال زیاد توسعه‌دهندگان بازی، زمین‌ها را به حراج گذاشته و پس از آن صاحبان زمین‌ها می‌توانند از سایر کاربران برای استفاده یا عبور از زمین خود اجاره دریافت کنند.

برخی از مخالفین ارزش‌مند بودن زمین‌ها در متاورس معتقدند با توجه به این‌که زمین‌ها در متاورس به‌طور نامحدود قابل ایجاد هستند، پس آن‌ها خیلی ارزش‌مند نخواهند شد. جان استدلال این افراد را غیرمنطقی می‌داند.

این منطق مثل آن است که بگوییم وب‌سایت ها نمی‌توانند خیلی ارزش‌مند شوند؛ زیرا محدودیتی برای ایجاد بی‌شمار وب‌سایت وجود ندارد.

جان در این‌باره می‌نویسد:

زمین‌های متاورسی موانع ورود بالایی دارند و حتی زمانی که گروهی از افراد مالکیت آن‌ها را عهده دار باشند، به جای فروش فوری آن‌ها و معاوضه با پول نقد، مشتاق توسعه‌دادن آن زمین‌ها هستند.

به عقیده جان، در حال حاضر زمین‌های متاورسی که با مدل سازمان‌های خودگردان غیرمتمرکز (DAOs) اداره می‌شوند، نماد اینترنت غیرمتمرکز، با مالکیت حقیقی کاربر و همراه با چاشنی از دیوانگی هستند.

جان در این‌باره می‌گوید:

به عقیده من آینده پیش‌روی ما، بازطراحی از گذشته است.

منبع : CryptoNews

۰ ۰ رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x