CoinSLanD

مرجع کامل اخبار، تحلیل ها و آموزش‌ های بیت کوین و ارز های دیجیتال

اخبار > بیت کوین CoinSLanD Friday 25 March 2022 0
روسیه؛ از احتمال پذیرش بیت کوین در ازای صادرات نفت و گاز خبر داد

روسیه از احتمال پذیرش بیت کوین در ازای صادرات نفت و گاز خبر داد

پاول زاوالنی، رئیس کمیته انرژی فدراسیون روسیه از احتمال پذیرش بیت کوین در ازای صادرات نفت و گاز خود به کشورهای دوست مانند چین و ترکیه خبر داد.

زاوالنی خاطرنشان کرد کشورهای دوست می‌توانند به جای دلار آمریکا که ارز مورد پذیرش بین‌المللی است، انرژی را از روسیه در ازای روبل این کشور، یوان چین، لیر ترکیه و یا حتی بیت کوین خریداری کنند.

به گزارش رسانه خبری روسی RBC، رئیس کمیته انرژی دومای روسیه در کنفرانسی مطبوعاتی شب گذشته اعلام کرد او و نمایندگانی از چین و ترکیه در رابطه با تغییر ارزهای ترجیحی برای صادرات صحبت کرده‌اند.

وی در این رابطه گفت:

ما مدت‌هاست که به چین پیشنهاد داده‌ایم تا به ارزهای ملی روبل و یوان روی بیاورد. در رابطه با ترکیه این ارزها لیر و روبل خواهد بود. مجموعه ارزها می‌تواند متفاوت باشد و این کاری عادی است. اگر بیت کوین وجود داشته باشد، ما با این ارز معامله خواهیم کرد.

وی همچنین اظهار داشت که کشورهای غیردوست می‌توانند هزینه نفت خود را با روبل یا طلا بپردازند. البته هنوز مشخص نیست که روسیه بتواند شرایط موجود در قراردادهای منعقدشده با این کشورها مبنی بر پرداخت با یورو یا دلار را تغییر دهد.

مقامات روسیه در حال بررسی راه‌هایی هستند که بتوانند تحریم‌های اقتصادی بین‌المللی که به دلیل حمله اوکراین علیه این کشور وضع شده است را دور بزنند. بانک‌های روسی از شبکه سوئیفت حذف شده‌اند تا نتوانند پرداخت‌های برون مرزی انجام دهند. علاوه بر این، بیشتر تجارت‌ها و داد و ستد‌ها با روسیه به جز خرید نفت و گاز ممنوع شده‌ است.

انرژی مهم‌ترین کالایی است که روسیه صادر می‌کند و منبع انرژی کلیدی در اروپا و سایر کشورها به شمار می‌رود به طوری که جایگزین کردن آن در صورت تحریم روسیه برای آنها دشوار خواهد بود. به گزارش رویترز، صادرات نفت و گاز در سال ۲۰۲۱ برای روسیه ۱۱۹ میلیارد دلار درآمد داشته است.

با احتساب برق، نفت سفید، زغال سنگ و گاز طبیعی، صادرات انرژی ۵۳.۸٪ از کل ۳۸۸.۴ میلیارد دلار صادرات روسیه در سال ۲۰۲۱ را به خود اختصاص داده است.

واکنش بازار رمزارزها اما به خبر استفاده روسیه از بیت کوین مثبت بود. قیمت بیت کوین روز گذشته ۲.۵٪ افزایش یافت و در حال حاضر، در بالاترین سطح خود در ۳۰ روز گذشته قرار گرفته است. قیمت بیت کوین به ۴۴,۲۱۳ دلار رسید و هم اکنون در محدوده ۴۴۰۰۰ دلار معامله می‌شود.

لری فینک، مدیرعامل شرکت بلک راک، بزرگترین شرکت مدیریت دارایی جهان روز گذشته در نامه‌ای به مشتریان این شرکت خاطرنشان کرد بی‌ثباتی سیاسی جهان می‌تواند راه را برای پذیرش رمزارزها به عنوان ابزار تسویه حساب بین‌المللی هموار سازد و به این شکل سیستم پرداختی جدیدی را بپذیرند.

منبع : CoinTelegraph