CoinSLanD

مرجع کامل اخبار، تحلیل ها و آموزش‌ های بیت کوین و ارز های دیجیتال

ترون، به عنوان سومین پلتفرم بزرگ دیفای بعد از زنجیره بایننس می باشد

ترون، به عنوان سومین پلتفرم بزرگ دیفای بعد از زنجیره بایننس می باشد

ترون اکنون سومین بلاک چین بزرگ برای پروتکل های مالی غیرمتمرکز دیفای (DeFi) از نظر ارزش کل قفل شده (TVL)، می باشد. ترون که اکنون بعد از زنجیره بایننس (BSC) قرار دارد، از پروژه‌های دیگری مانند آوالنچ، سولانا و پالیگان که به ترتیب در رتبه های چهارم، پنجم و ششم قرار دارند، پیشی گرفته است.

ترون، به عنوان سومین پلتفرم بزرگ دیفای بعد از زنجیره بایننس می باشد

داده های ابزار تحلیلی DeFiLlama نشان می‌دهد که در بستر ترون، هشت پروژه بیش از 4.29 میلیارد دلار ارزش دارند. با احتساب دارایی های حاکمیتی سهامداران، ارزش کل قفل شده در اکوسیستم ترون اندکی بیشتر و به 4.3 میلیارد دلار نیز می رسد. JustLend (JST) با 42.06 درصد تسلط با 1.81 میلیارد دلار ارزش کل قفل شده در رتبه اول است. SUNSwap و SUN.io در حال حاضر 979.8 میلیون دلار و 246.97 میلیون دلار از کل ارزش قفل شده را به خود اختصاص می دهند.

اتریوم پیشتازی خود در دیفای را با 50.05 میلیارد دلار حفظ کرده و پس از آن زنجیره بایننس قرار دارد که در حال حاضر ارزش کل قفل شده در آن 7.19 میلیارد دلار است. ترا که قبلاً از نظر TVL مقام دوم را داشت، پس از فروپاشی اکوسیستم خود تا رتبه 33 سقوط کرد. طی دو هفته از زمانی که UST پیوند خود را با دلار از دست داد، میلیاردها دلار از اکوسیستم ترا خارج شد و ضررهای قابل توجهی برای سرمایه گذاران ایجاد کرده است.

وجوه نگهداری شده در برنامه های مالی غیرمتمرکز ساخته شده در بستر ترا از بیش از 29 میلیارد دلار در ابتدای ماه به 122 میلیون دلار در کل ارزش قفل شده کاهش یافته است.

پروژه‌های دیفای به جای واسطه ها برای خدمات مالی مانند وام، تجارت و وام گیری بر قراردادهای هوشمند متکی هستند. ارزش کل قفل شده (TVL) به ارزش کلی دارایی های رمزنگاری شده اشاره دارد که به یک پروتکل مالی غیرمتمرکز سپرده شده است. همچنین به ارزش فعلی ارزهای رمزنگاری شده در یک استخر نقدینگی کریپتو اشاره دارد. این معیار برای اندازه گیری سلامت کلی بازار دیفای و بازدهی استفاده می شود.

بلاک چین ترون، که توسط کارآفرین جاستین سان در سال 2017 (1396) برای رقابت با اتریوم تأسیس شد، استیبل کوین الگوریتمی خود را به نام USD غیرمتمرکز (USDD) در اوایل ماه می (اواسط اردیبهشت) منتشر کرد. استیبل کوین های الگوریتمی با یک مکانیسم مشوق از پیش برنامه ریزی شده یا الگوریتمی به دلار آمریکا متصل می شوند.

منبع : UToday